מפחד למות

צפיות

אליהו
דיון בנושאפסיכותרפיה
דיון סגור
user icon
אליהו
פסיכותרפיה

בזמן האחרון אני כל הזמן חושש למות, אני חושב שתמיד פחדתי מהמוות בצורה שהפריעה לי, אבל בזמן האחרון זה מאוד מציק לי, זה לא נותן לי מנוחה, מה עושים?

DSC_1921-Edit2222
הרב שלום אביחי כהן | M.C.S
מנהל

שלום אליהו.

אתייחס בתחילה באופן כללי לפחד מהמוות. אכן, חרדת מוות היא חרדה המשותפת לכולנו, ויש לחרדה זו כמה השתמעויות ששונות מאדם לאדם בסדר חשיבותן, יש שמתמקדים בכך שהמוות יצער את חבריהם וקרוביהם, אחרים פחדו מכך שכל התכניות והפרויקטים שלהם יגיעו אל קיצם, היו שחששו יותר מתהליך המוות עצמו, יש שאמרו "לאחר המוות לא אחווה עוד דבר. לא אוכל לעזור לאנשים התלויים בי ולטפל בהם" או "אני פוחד ממה שיקרה לי אחרי המוות" וכיוצ"ב.

ישנם מנגנוני הגנה שבהם אנו משתמשים כמרגיעי החרדה הקיומית, ובעיקרן היא הכחשה המוכרת בכמה וריאציות, ביניהם התחושה ש"לי זה לא יקרה", כאילו שיש מישהו שאין לו סופיות. החרדה הבסיסית הזאת, היא בלתי מודעת, אך במובן זה החיים והמוות תלויים זה בזה, משום שמתחת למעטה החיים שוכנת לה החרדה הקיומית שמניעה ומשפיעה על חוויותינו והתנהגותנו.

חרדת המוות באה לידי ביטוי בכל תחומי החיים, וכל עוד מערכת ההגנות שלנו עובדת ומשקיטה את החרדה, מצבנו מאוזן. לעתים יש תקלה במערכת, וזה יכול לבוא לידי ביטוי באופנים שונים כמו התמכרות לעבודה באופן כפייתי מתוך אמונה ש"אני מתקדם" או "אני עולה בסולם הדרגות", וכל דקת פנאי היא מקור לחרדה, מאחר שאני "חייב" לעשות מבלי להתייחס לממד הזמן, הזמן הוא אויב המזכיר לי את הסוף.

כאשר החרדה היא מוגברת ומודעת, עלול הדבר להצביע על מצב דכאוני, ועל כן, יש לפנות לייעוץ מקצועי, לאבחן ולטפל. ראוי לבדוק ממתי התחילה חרדת המוות לצוץ, והאם קרה אירוע טראומתי בסביבתך הקרובה שהעלה את החרדה לרמות של הפרעה תפקודית ברמה מסוימת. אך בכל מקרה, לא כדאי לנסות להתמודד לבד במקרה כזה, ישנם אנשים טובים ומקצועיים שיכולים להציע לך עזרה יעילה.

הירשם למעקב אחר...
הודע על
guest
0 תגובות
תגובות משובצות
צפה בכל ההערות

הגשת נושא חדש לדיון

מגזין תרפינט. מאמרים, סרטונים והעשרה מתחום הנפש, נישואין ומשפחה

הניוזלטר שלנו 

הירשמו לניוזלטר שלנו לקבלת תוכן חדש ישירות למייל

כניסת מנוי

הרשמה למגזין

הירשמו ללא כל התחייבות למגזין
ותהנו ממגון עצום של תוכן בתחומי הנפש

במקרה שאין לך קוד רישום, נא לרשום את הספרה 10 לרמת הרשאה של צופה במגזין

therapynet ו- Cookies

באתר זה נעשה שימוש בקבצי Cookie. בעצם בחירתכם להמשיך ולגלוש באתר זה, אתם מביעים הסכמה לשימוש מטעמנו בקבצי Cookie. עיינו כאן למידע נוסף

error: אזהרה: התוכן מוגן!!