טיפול זוגי

הוא חלק מתחום הפסיכותרפיה, ומסייע לבני זוג לעבוד על הקשר ביניהם. הקשר הזוגי הוא קשר אינטנסיבי ומורכב
מערכת תרפינט

טיפול זוגי הוא חלק מתחום הפסיכותרפיה, ומסייע לבני זוג לעבוד על הקשר ביניהם. הקשר הזוגי הוא קשר אינטנסיבי ומורכב, יש בו עליות ומורדות, ונפגשים בתוכו עולמות שונים ומגוונים שמתחברים למרות ובעקבות הניגודים וההתנגשויות ביניהם. לא בכדי בעולם המערבי של העידן הנוכחי שיעורי הגירושין גבוהים ועולים בהתמדה.

יחד עם זאת, עדיין נישואין והקמת משפחה נתפסים בעיני רוב האנשים כמשימה מרכזית וחשובה בהתפתחות חיי האדם, ולשם מימושה מושקעים מאמצים רבים נפשיים כלכליים ואחרים. 

ישנן השפעות רבות על התפתחותה של מערכת זוגית. גורמים אישיים של כל אחד מבני הזוג משחקים תפקיד חשוב לצד גורמים ומרכיבים שבני הזוג מכניסים ויוצרים יחד בתוך המערכת הזוגית, ישנם חלקים הקשורים לחוויות ילדיות וחלקים הקשורים למודלים הוריים ואחרים, וכל אלו חוברים לתמונת פסיפס אחת שמפיקה במקרים מסוימים חוויה זוגית של שביעות רצון ויציבות בנישואים, ובמקרים רבים אחרים חוסר שביעות רצון והעדר יציבות וביטחון בתוך הקשר.  

הטיפול הזוגי נועד לברר את החלקים הללו, להבין את המטען האישי והריקוד הזוגי שגורם לבני הזוג לחיות ולהנציח מערכת נישואין מעיקה או חסרת חיות ושביעות רצון. כשאנשים מגיעים לטיפול זוגיהם עוברים חוויה שמחברת אותם בראש ובראשונה לעצמם, לבחירות שלהם, לפצעי העבר שלהם שמכוונים אותם ומנהיגים את התנהלותם בהווה. מתוך מחויבות, בירור, הבנה וקשר טיפולי הם מצליחים להבין את מה שמניע אותם כזוג, את הריקוד ההדדי, התפקידים והאינטראקציה הבסיסית שמולידה אינספור סיפורים, דרמות, היתקלויות, ומעגלים שליליים. 

המטפל הזוגי הוא אדם בעל הכשרה קלינית רחבה ומבוססת מחקר, הוא בעל ידע ומקצועיות אך בעיקר עובר בעצמו תהליכי הדרכה וטיפול המסייעים לו להצטרף לזוג כמשולש זמני המאפשר לכל אחד מהם ולשניהם יחד להדהד את עולמם הפנימי, ובכך ליצור את המסלול הנכון יותר למערכת הנישואין הספציפית והמיוחדת שלהם. 

במהלך הטיפול ישאף המטפל שבני הזוג יהיו בעמדה נפשית בוגרת יותר, ובמקביל בני הזוג ירכשו כלים מעשיים להתמודדות יומיומית שיעלו את סיכוייהם של השניים לחיות מתוך שביעות רצון ויציבות גדולים יותר. 

מה קורה בטיפול הזוגי?

בתחילה בני הזוג מגיעים לפגישה שנקראת פגישת אינטק. זוהי פגישת אבחון מפת הזוגיות שבה המטפל בוחן בעזרת בני הזוג את הדינמיקות המערכתיות, את דפוסי הקשר והתקשורת, הוא מזהה כוחות חיוביים וסגוליים של הזוג כזוג ואת כוחותיו האישיים של כל אחד מהם. במהלך המפגש והתהליך נבחנים משולשים – אלו הם גורמים מחוץ לדיאדה הזוגית כמו למשל: ילדים, הורים, קרובים, חברים ועוד, שמשפיעים בצורות שונות על בני הזוג והמשפחה. ובסוף מפגש האינטק, כאשר בני הזוג והמטפל מתכוונים להיכנס לתהליך הזוגי ולהוביל תהליכי שינוי, פורס המטפל את האסטרטגיה הטיפולית בפני בני הזוג, אסטרטגיה שתכוון באופן כללי את הטיפול. מכאן ואילך המפגשים יהיו מפגשים זוגיים, המטפל יפגוש בדרך כלל פעם בשבוע את שני בני הזוג יחד, אך לעתים הוא ירצה להיפגש עם כל אחד ואחד מהם בפגישה נפרדת, שבה יבחנו דברים הקשורים לעולמו האישי של בן הזוג שאיתו המטפל נפגש, מתוך הבנה שבחינה זו תתרום בצורות שונות להתנהלות הזוגית. 

במהלך התהליך הזה, נבחנים צרכים נפשיים של הגבר והאישה, אופני מימושן וההתנגשויות בתוך המערכת, נבנית פלטפורמה רגשית, נפשית וזוגית, על מנת לאפשר ליצוק על גבה תכנים של שינוי חשיבה ודפוסי התנהגות. העבודה נעשית בחשיבה מורכבת ובהתנהגות פשוטה, זוהי עבודה שמשתנה מאדם לאדם ומזוג לזוג, כי הטיפול הזוגי מחדד את ההבנה שאנשים שונים זה מזה וכשם שאין תבנית אחת זהה בין אדם לאדם, כך אין תבנית זוגית אחת שהכל צריכים לשאוף אליה. כמו בהבדלים בין אנשים כך בהבדלים בין זוגות, לכל זוג יש את נקודות האיזון שלו, ואת הגורמים שמפרים את האיזון המיוחד להם, המטפל עוזר לבני הזוג להגיע אל נקודת האיזון שתאפשר לבני הזוג לעלות את סיכוייהם לנישואין יציבים ומשביעי רצון יותר. 

חשוב לומר כאן, שמטפל זוגי לעולם לא ממליץ לזוג להתגרש או להישאר יחד. מטפל זוגי, מאפשר בחינה של הקשר, הוא מאפשר לאנשים להתבונן ולהבין את ציפיותיהם ושאיפותיהם ועוזר להם במקום שהם מבקשים שהוא יעזור להם. מטפל זוגי מאפשר מבט רחב יותר על התהליכים בקשר, הוא יעזור לבני הזוג לרכוש כלים חדשים להתמודדות במצבי כשל ומצבים של תקיעות. הוא יכול לכוון, להאיר נקודות שיש לתת עליהם את הדעת, לעזור לבני הזוג בתהליך אך לא להיות במקומם, לא להחליט במקומם ולא לקבל אחריות על נישואיהם במקום בני הזוג.

מגזין תרפינט. מאמרים, סרטונים והעשרה מתחום הנפש, נישואין ומשפחה

הניוזלטר שלנו 

הירשמו לניוזלטר שלנו לקבלת תוכן חדש ישירות למייל