טיפול דינמי

טיפול שמבוסס על עקרונות הפסיכואנליזה של פרויד הוא נקרא "דינמי" היות ועוסק בדינמיקה של הכוחות הפועלים
מערכת תרפינט

טיפול דינמי, הוא טיפול שמבוסס על עקרונות הפסיכואנליזה של פרויד. הוא נקרא "דינמי" משום שהוא עוסק בדינמיקה של הכוחות הפועלים בנפשו של האדם. הטיפול הדינמי כולל בתוכו זרמים תיאורטיים וטיפוליים שהתפתחו מתקופתו של פרויד והתבססו על עקרונותיו. העוסקים בטיפול דינמי מניחים את קיומו של "הלא מודע", ומניחים גם שחוויות עבר מתקופת הילדות משפיעים על חוויותינו בהווה, על קשרינו עם אחרים, על תחושת הסיפוק והמימוש העצמי שלנו. בטיפול הדינמי יש התייחסות משמעותית לתכנים לא מודעים שבאים לידי ביטוי בחלומות, פנטזיות ובאסוציאציות חופשיות. מרכיב נוסף מרכזי מאוד בטיפול הדינמי קשור ביחסי העברה והעברה נגדית, שהם בעצם התגלמות מחדש של אירועים מחיי המטופל והמטפל ויוצרים את הקשר הטיפולי שמהווה חוליה מרכזית בתהליך הדינמי.

התהליך הדינמי הוא מסע היכרות של האדם את עצמו בסיוע המטפל. האדם לומד על עצמו – אופיו ונטיות ליבו, ומגלה כיצד להתמודד עם קשיים בחייו מתוך היכרות זו, וממקום של קבלת אחריות עמוקה יותר לחייו.  

טיפול דינמי מתאים בעיקר למטופלים שיש להם יכולת ליצור קשר משמעותי עם הזולת, וכן כאלה שמוכנים לעבוד קשה בטיפול ומסוגלים להעלות זיכרונות, משאלות ודחפים שבדרך כלל הם מעדיפים להדחיק אותם. הטיפול עשוי להימשך בין מספר חודשים למספר שנים, אורכו של המפגש הוא 50 דקות, ומתקיים פעם או פעמיים בשבוע במיקום קבוע.

כיום ישנן גישות בטיפול הדינמי שהטיפול בהן הוא קצר מועד. הוא מבוסס על עקרונות הגישה הפסיכואנליטית, בעיקר על טיבעה הדינמי של הנפש, קיום הלא מודע, תיאוריית מנגנוני ההגנה, וחשיבות העבודה על העברה והעברה נגדית, והוא נבדל מפסיכואנליזה בכמה נקודות מרכזיות: הטיפול נמשך לכל היותר שנה, הפגישות הן פעם בשבוע, המטפל אקטיבי ומוביל את המטופל להאצת הטיפול ולאופטימיות, ישנה התרכזות בנושא או בעיה ספציפיים, המוקד הוא בכאן ועכשיו וביחסיו הנוכחיים וישנה תמיכה בכוחות האגו והעצמי הבוגר.

מגזין תרפינט. מאמרים, סרטונים והעשרה מתחום הנפש, נישואין ומשפחה

הניוזלטר שלנו 

הירשמו לניוזלטר שלנו לקבלת תוכן חדש ישירות למייל