התערבות בשעת משבר

שיטה של פסיכותרפיה שמכוונת להגשת טיפול מידי, אינטנסיבי וקצר לאדם שמתנסה באירוע הגורם לו מצוקה חמורה
מערכת תרפינט

שיטה של פסיכותרפיה שמכוונת להגשת טיפול מידי, אינטנסיבי וקצר לאדם שמתנסה באירוע הגורם לו מצוקה חמורה, שבאה לידי ביטוי מבחינה רגשית, מנטאלית, פיזית או התנהגותית.

כאשר האדם חווה משבר, הוא מאבד באופן פתאומי את יכולתו לגייס משאבים לצורך פתרון בעיות. גישת ההתערבות בשעת משבר שמה לה כמטרה מטרות מיידיות. ההתערבויות יהיו מכוונות להקלה בעוצמת הרגשות והתסמינים, והחזרת הפרט רמת התפקוד טרום המשבר.

הפסיכותרפיסט מלמד את המטופל דרכי התמודדות נכונות יותר שיחליפו את דפוסי ההתמודדות הלא יעילים כמו למשל, נסיגה, התבודדות, או שימוש לא רצוי בתרופות וחומרים אחרים. מעבר לעבודה אישית בין המפגשים בהדרכת המטפל, חשוב ליצור רשת תמיכה בעזרת בני משפחה וקרובים אחרים שמסוגלים לעזור.

במהלך תהליך ההתערבות ובמיוחד לקראת סיומו, נעשה ניסיון לאמוד את הסיכון למשבר עתידי וכן את הסימנים המקדימים לו על מנת לכוון למתן טיפול מונע בעזרת התערבות מוקדמת. כמו כן, בתום הטיפול במשבר נשקלת האפשרות להפנות את האדם לטיפול פסיכותרפויטי מתאים לפי נתוני האדם והמקרה.

משך הטיפול בהתערבות בשעת משבר הינו כארבעה שבועות, בתדירות של פעם או פעמיים בשבוע, ואורך המפגש נע בין עשרים דקות לשעתיים, ולעתים אף יותר מכך.

חשוב להדגיש שמדובר על גישה טיפולית, והיא שונה מהתערבות בשעת משבר באמצעות עזרה ראשונה נפשית, שהמגישים אותה אינם צריכים להיות אנשי טיפול, אלא עוזרים בקהילה שעברו הכשרה של מתן עזרה ראשונה נפשית בשעת משבר.  

מגזין תרפינט. מאמרים, סרטונים והעשרה מתחום הנפש, נישואין ומשפחה

הניוזלטר שלנו 

הירשמו לניוזלטר שלנו לקבלת תוכן חדש ישירות למייל