הנעה (מוטיבציה)

הנעה, בלועזית היא מוטיבציה פנימית וחיצונית, גורם שדוחף, מדרבן ומכוון את האדם לפעול באופנים מסויימים
מערכת תרפינט

הנעה, בלועזית היא מוטיבציה, כלומר מכלול התהליכים אשר מעוררים, מכוונים ומשמרים את ההתנהגות האנושית לעבר מטרה מסוימת.

כשאנחנו מדברים על הנעה, צריך לחשוב "את מה זה מניע". בעצם אנחנו אומרים שזה גורם שדוחף, מדרבן ומכוון את האדם לפעול באופנים מסוימים.

הדברים מבוססים על ההנחה שאנשים אינם פועלים בלי סיבה, ולכל התנהגות יש סיבה שגורמת לה. כאשר מדברים על ילדים, מחפשים את המניע, כשם שבקרימינולוגיה מחפשים את המניע אצל עבריינים.

מורכבויות בהבנת המניע

  1. התנהגות אחת מניעים רבים – פעמים רבות ההתנהגויות שלנו נובעות ממניעים רבים ולא בהכרח ממניע אחד בודד. לדוגמה: אבי בן 9 התפרץ על המורה. סביר להניח שישנו אוסף של סיבות, כמו תסכול, שעמום, ואולי גם לחץ ועוד אפשרויות שונות. חשוב להדגיש שלא תמיד האדם עצמו מסוגל להבין את המניעים להתנהגותו.
  2. התנהגות אחת מניעים שונים – יכולה להיות התנהגות אחת דומה אך המניעים לה יהיו שונים. לדוגמה: עשרה תלמידים מקשיבים לשיעור. המניעים יכולים שונים, יש מי שצופה להנאתו ועל מנת להעביר את הזמן, לידו יושב תלמיד שהתנהגותו דומה אך הוא עושה זאת מתוך מחויבות להשגת תואר במדעי החברה, ויתכן שאחרים שיושבים לצידם פועלים בצורה דומה ממניעים שונים.
  3. מניע אחד התנהגויות שונות – יתכן שישנו מניע אחד, לדוגמה: רצון להצליח בקורס. שמביא להתנהגויות שונות, לדוגמה: אחד יקשיב, השני יעתיק, השלישי יחשוב כיצד לגנוב חומר, ועוד כהנה התנהגויות שונות עשויות לבוא ממניע אחד.

דברים אלו ממחישים את המורכבות של מניע/מוטיבציה.

בתוך הנעה יש חלוקה להנעה שהיא פנימית (שנקראת אינטרינזית) ויש הנעה חיצונית (שהיא אקסטרינזית). שילוב של חיצוני ופנימי מסווג כהנעה מעורבת.

מגזין תרפינט. מאמרים, סרטונים והעשרה מתחום הנפש, נישואין ומשפחה

הניוזלטר שלנו 

הירשמו לניוזלטר שלנו לקבלת תוכן חדש ישירות למייל